www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Haydamaky (UA) Hurt Jo-Hurt (UA)

 

zoomUkraina Haydamaky Karpackie Ska - Ukraińska Dub Maszyna - Huculski Punk
"Członkowie zespołu Haydamaky są współczesnymi uczniami ukraińskiego kultu tradycji. Dzięki ich duchowej i muzycznej jedności poświęcają się sprawie wydostania swej kultury z rąk skorumpowanej, niemoralnej mentalności."
Zespół Haydamaky rozpoczął karierę w 1991 r., niedługo po ogłoszeniu przez Ukrainę niepodległości wobec Związku Radzieckiego. W tym czasie zespół znany jako Aktus występował głównie na podziemnej scenie muzycznej Kijowa. Wobec faktu, że miejscowe środowisko muzyki popularnej nie rozwijało się, Aktus zaczął szukać nowego brzmienia w muzyce reggae, ska i punk. Grupę pociągało również to, że te rodzaje muzyki miały polityczny wpływ na społeczeństwo. Idea wprowadzania znaczących zmian społecznych poprzez muzykę nadała głębszy sens inspiracji tymi gatunkami muzycznymi. Ponadto, odkrycie tych stylów stało się w późniejszym czasie kluczem do realizacji własnego specyficznego ukraińskiego stylu grupy. Zespół Haydamaky ma na celu stworzenie rdzennie ukraińskiego stylu muzyki popularnej, którego źródłem inspiracji będzie własne dziedzictwo kulturowe i tradycje. Z udziałem grającego na sopiłce Ołeksandra Jarmoły i akordeonisty Iwana Łeńko, wykonawców znanych i szanowanych w kręgach muzyki folkowej, zespół coraz częściej włączał do swoich kompozycji elementy ukraińskiej muzyki tradycyjnej. Od początku lat dziewięćdziesiątych Aktus zaczął koncertować w całej Europie. W przeciwieństwie do większości zespołów ukraińskich propagujących radziecki styl występów estradowych czy naśladujących modę zachodnią i amerykańską, Aktus dążył do wprowadzenia elementów ukraińskiej muzyki folkowej poprzez kulturową mieszankę stylów łącznie z reggae i ska.

Na początku roku 2001 grupę odkryła w Kijowie międzynarodowa firma fonograficzna EMI z Londynu i natychmiast po podpisaniu kontraktu otrzymała licencję na wydanie ich albumu. W tym czasie członkowie zespołu doszli do wniosku, że nadeszła pora na jeszcze większe zacieśnienie więzów ze swoją kulturą. Grupa zmieniła nazwę na Haydamaky, na cześć historycznego przewrotu Hajdamaków, mającego miejsce na Ukrainie w XVIII wieku. Rebelia ta była reakcją ukraińskich chłopów i poddanych na represje obcego okupanta.

Muzyka zespołu Haydamaky inspirowana jest rozmaitymi rodzajami muzyki etnicznej z całego świata, w szczególności z różnych regionów Ukrainy: Polesia, Bukowiny, Zakarpacia. Inne wpływy pochodzą z późnej punkowej twórczości Shane'a McGowana i z muzyki reggae zespołów Burning Spears i Black Uhuru.
W ostatnich latach zespół brał udział w różnych festiwalach, m.in. TFF Rudolstadt - 2003 (Niemcy), "Litomerzickyj Korzen" - 2002, 2003 (Czechy), "Barevna Planeta" (Usti. n. Labem, Czechy), "Colors of Ostrava" - 2004 (Ostrawa, Czechy), "Viljandi Folk" - 2003 (Estonia), "BaltoScandal" - 2004 (Rakvere, Estonia), "Pohoda Festival" 2001, 2002 (Trencin, Czechy), "Svatoyursky Ramus" - 2004 (Svaty Yur), "Hodokvas" - 2004 (Piezenok, Słowacja), Eurofolk - 2003 (Sanok, Polska), Folkfiesta - 2004 (Ząbkowice, Polska), Reggae&DubFestival - 2004 (Bielawa, Polska), by wymienić te najważniejsze.

Zespół Haydamaky ostatnio występował w wielu klubach w Europie, również jako gość specjalny na koncercie Asian Dub Foundation w Bratysławie, zagrał także w klubach w Niemczech, Estonii, Polsce, Republice Czeskiej, Słowacji i Moskwie.

W kwietniu 2004 r. zespół wydał drugi album "Bohuslav". Tym razem grupa zgłębiała ukraińską muzykę folkową w poszukiwaniu nowego materiału, pomysłów i brzmienia. Zespół zaprosił do współpracy nad projektem skrzypka Vasyla Hekkera, czołowego znawcę autentycznej ludowej muzyki skrzypcowej na Ukrainie. Gitarzysta i bandurzysta Jurij Fedynskyj z Nowego Jorku przeniósł się do Kijowa, aby dołączyć do grupy. Przy powstawaniu krążka pracował także ukraiński bandurzysta - improwizator Roman Grynkiv (znany na całym świecie ze wspólnych utworów z Andreasem Vollenweiderem i Alem Di Meolą). Zaproszono też do współpracy dwie śpiewaczki z autentycznego ukraińskiego chóru "Bożyczi"- Natalię Serbinę i Maszę Firsową - które wykonały podkłady wokalne w większości piosenek na płycie.

Skład zespołu:
Ołeksandr Jarmoła - śpiew, sopiłka
Iwan Łeńko - akordeon, cymbały, lira, podkłady wokalne
Wołodymyr Szerstiuk - bas, drymba
Jewhenij Didyk (Hajduk) - trąba
Ołeksandr Demianenko - gitara, domra
Rusłan Owras - bębny, instrumenty perkusyjne
Władysław Hrymalski - inżynier dźwięku, dub
Nazar Droń - reżyser dźwięku
Serhij Brawarniuk - perkusja
Kontakt:
E-mail: haydamaky@ukr.net

www.haydamaky.com

 

zoomUkraina Hurt Jo-Hurt Grupa stawia sobie za cel poszerzanie horyzontów kulturalnych swoich słuchaczy, wzbogacanie ich pozytywnych doznań estetycznych przez nowe formy muzyczne. Zespół czerpie ze wspólnych korzeni muzycznych różnych narodów, zaznajamia słuchaczy z najpiękniejszymi utworami celtyckiej i bałkańskiej muzyki ludowej. Dawna muzyka klasyczna sprzyja rozwojowi gustów estetycznych odbiorców.

Z historii:
Zespół Hurt Jo-Hurt narodził się na początku 2000 roku jako trio folkowe, składające się z akordeonu, skrzypiec i gitary. Pierwszy raz wystąpił w irlandzkim pubie "O-Brien-s" w dzień św. Patryka (17.03.2000 r.). Pierwsza płyta ("We have all around") ukazała się w marcu 2001 r. Występ grupy już pod nazwą Hurt Jo-Hurt odbył się w maju 2001 r. w ramach wieczorów jazzowych Oleksego Kohana.

Zespół wyjeżdżał także na festiwale międzynarodowe "Stara forteca" i "Siedem kultur" w Kamieńcu Podolskim (czerwiec i wrzesień 2002 r.), brał udział w audycjach telewizyjnych: "Rzeszoto" (kanał Tete-a-tete), "Mosty" (ICTV), "Dźwignia", "Nocna strefa" (Nowy Kanał) i w nagraniu filmu "Stan krytyczny" (Studio 1+1, NTV). W marcu 2002 r. zespół był gościem na festiwalu Fun Celtica w Moskwie.

W kwietniu 2002 r. zespół wydał płytę "Yo'Ghurt/Irish Cream", w tym samym miesiącu brał udział w międzynarodowym festiwalu muzyki folkowej "4x4" w Kijowie. W październiku grupa gościła we Wrocławiu na festiwalu "Viva Ukraina".

W 2003 roku zespół wydał płytę "Follow my steps" i nagrał teledysk do piosenki tytułowej.

Skład zespołu:
Maria Chmielowa - śpiew, flet;
Jewdokym Reszetko - śpiew, gitara, gitara basowa;
Tymofij Reszetko - perkusja, reżyseria dźwięku;
Oleh Putiatin - gitara, gitara basowa;
Jack Frost - gitara, reżyseria dźwięku;
Kyryło Borodin - skrzypce;
Ołeksandr Murenko - bębny.

Zainteresowania muzyczne artystów są zróżnicowane pod względem gatunkowym i stylistycznym - od folku i muzyki klasycznej do rocka i jazz-punka.

Folk:
Muzycy interpretują melodie folkloru irlandzkiego i bałkańskiego. Jest to muzyka aktywna, energetyczna i rozpalająca.

Muzyka dawna i klasyczna:
Wykonania kompozytorów włoskich, a także Bacha, Heidna i Mozarta, stwarzają podniosłą i uroczystą atmosferę. Wytworna muzyka w wykonaniu klasycznego trio (flet, skrzypce, gitara) jest godną ozdobą każdej imprezy kulturalnej.

www.ghurtyoghurt.com MP3 MP3

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz