www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Pałac (BY) Perkałaba (UA) Pete Paff (BY) Pievos (LT) Propała Hramota (UA)

 

zoomBialorus Pałac Zespół "Pałac" został utworzony w 1992 roku przez profesjonalnych muzyków, mających doświadczenie w wykonywaniu różnych stylów muzycznych. Celem powstania zespołu była chęć wykonywania przez jego członków autentycznego białoruskiego folkloru, zarówno w jego oryginalnym brzmieniu, jak i w różnych stylistycznych aranżacjach.

Do gry są wykorzystywane popularne instrumenty muzyczne takie, jak saksofon, gitara, trąbka, akordeon, syntezatory i samplery, a także autentyczne tradycyjne białoruskie instrumenty, np. lira, duda, cymbały, piszczałka, dudka, surmy (trąby). W swojej twórczości zespół wykorzystuje materiały zgromadzone podczas rajdów i obozów naukowo-badawczych. W repertuarze znajdują się utwory stworzone na motywach białoruskich pieśni ludowych i zwyczajowych, a także utwory autorskie.

Grupa brała udział w wielu festiwalach w Europie Zachodniej i krajach WNP. W 1993 roku "Pałac" zgodnie z wynikami festiwalu RadioFranceInternacional został zaliczony do dziesiątki najlepszych zespołów Europy Wschodniej. Zespół był nagradzany na następujących festiwalach: "Słowiański bazar" Białoruś, "Mołodieczno" 1995-2001 Białoruś, "Azja Dausy" Kazachstan, "Basowiszcza" 1995-2000 Polska, "Suklegos" Litwa, "Rock-Koronacja" 1995-2000, "Kazaczij krug" 2001 (Kozacki krąg) Ukraina, "Kraina mrij" 2004 (Kraina marzeń) Ukraina.

Skład zespołu:
Aleg Chamienka - główny wokal, gitara, aranżacje
Zmicier Karabacz - wokal, akordeon, lira
Juras` Bielakou - trąbka, piszczałka, wokal
Andrej Cierachowicz - bębny
Siargiej Truchanowicz - gitara
Dmitryj Żygarau - gitara basowa
Andrej Chwisiewicz (Rej) - klawisze, duda
Usiewaład Grodnikau - operator dźwięku

Dyskografia:
"Pałac" 2005
"Darożka" (Ścieżka) 1997.
"Lepszaje" (The Best of Palac) 2002
"Tan`czyc` Palac" (Tańczy Pałac) 2001
"Czużyja dzieuki" (Obce dziewczyny) 2002
"S`wiatoczny" (Świąteczny) 2003

Kontakt:
E-mail: palac@tut.by

www.palac.org MP3 MP3 CLIP

 

zoomUkraina Perkałaba "Perkałaba" to nazwa niewielkiej miejscowości na Ukrainie, gdzie jeszcze do połowy lat 80tych działał ogromny szpital psychiatryczny. Jego pacjentami w dużej części byli przeciwnicy systemu politycznego, zamykani na przymusowe leczenie, niepokorni artyści, ludzie kierujący się innymi wartościami niż te, które wyznaczała władza komunistyczna. Tak też nazwał się zespół, który powstał w 1988 roku w Iwano-Frankowsku, niedaleko Lwowa.

Muzykę PERKAŁABY okreśła się jako "huculski punk-folk", przy czym artyści czerpią z tradycji muzycznych Huculszczyzny, Bojkowszczyzny i Zakarpacia. Muzyka Perkałaby porusza tym, że jest nam znajoma i tętni życiem. Ale ten wariant deja vu to zupełnie nie postmodernistyczna próba cytowania aluzji. Ich muzyka jest całkowicie abstrakcyjna, a teksty nie są obciążone halucynacjami zmysłowymi. Każdy umiejący pisać punk czy rasta zrobi fajną piosenkę z jednego wersu, z jaskrawego złożenia słow. Cóż więc w tym ciekawego? Drive! To, co nazywamy jazdą. Nie do końca profesjonalna gra na instrumentach odchodzi na plan drugi, a muzycy robią swoje dzięki pozytywnej, zaczepnej energii, która promieniuje na salę. Zachodzi komunikacja. Muzyka wypełniona motywami ludowymi pretenduje do nazwania jej ludową i weselną. Krytycy próbują poprowadzić jakieś paralele, z kimś porównać. Ale tutaj metoda jest prosta - eklektyzm i collage. Wszystko można łączyć ze sobą, wplatać w dźwięki wesoło i organicznie. Wszystko jest jednym. W takim połączeniu firmowy styl grupy to lekkość, humor i beztroska. Nieumyślnie. Po prostu - muzyka Gór. Ciągła obecność gór, czystego powietrza, słońca. Najważniejsze, że to nie imitacja. Wiele można udać - intelekt, smutek świata. Ale nie prawdziwe rozhuśtanie i rozwiązłość. Anarchia. Wszystko, co wmawiają nam, że w życiu ma znaczenie pierwszoplanowe, jest najważniejsze - polityka, show bussines, wielkie pieniądze, wszystko to tak naprawdę nie ma znaczenia dla prawdziwego życia, jego głębi, a tylko wypełnia przestrzeń i powietrze i tego nie znajdziesz w muzyce Perkałaby. Ona jest zdrowa! Jest modna! Żyje!

Grupa jest odkryciem festiwalu Rock Existenzia w Kijowie. Od 2003 roku występuje w Polsce.

Skład zespołu:
Andrij "Fedot" Fedotow - gitara, śpiew
Jarema Stecyk - gitara basowa, śpiew
Serhij Leonow - gitara
Sasza Synhajewski - bębny
Wołodymyr Szoturma - cymbały
Serioha Szwajuk - trąba
Orest Hudyma - puzon
Ihor Rymyk - perkusja
MOX - menedżering
Kontakt:
Tel.: +380509482985
E-mail: gnativ@yahoo.com

www.perkalaba.com.ua MP3 MP3 CLIP

 

zoomBialorus Pete Paff Projekt Pete Paff odzwierciedla nowe współczesne podejście do dawnej etnicznej muzyki białoruskiej. Nadrzędnym celem projektu jest stworzenie najwyższej światowej jakości produktu muzycznego oraz próba popularyzacji białoruskiej muzyki etnicznej poza granicami Białorusi. Liderem projektu jest Pete Pawłow - śpiew, domra, gitara, kompozytor i autor tekstów, aranżacje.

Cechą charakterystyczną wyróżniającą zespół są nietypowe aranżacje i teksty. Nowe techniki pozwalają przybliżyć brzmienie muzyki Pete Paff do światowych wzorów współczesnej muzyki popularnej, co umożliwia poszerzenie kręgu słuchaczy.
Innowacyjne podejście jest wynikiem długoletniej pracy lidera w zespole Kriwi, a także efektem podróży, badań poszukiwawczych, analizowania ogromnej liczby koncertów i nagrań światowych autorytetów muzyki akustycznej, np. Stinga, Gorana Bregowicza, Toma Ze, Roberta Frippa, Adriana Belewa.

Dyskografia:
1995 N.R.M. - "LaLaLaLa". Utwórowi "Partyzanskaja" z tego albumu przyznano tytuł piosenki roku
1996 N.R.M. - "Odzirydzina" Nominacja na najlepszy album
1998 N.R.M. - "Paszpart gramadzianina N.R.M." ("Paszport obywatela N.R.M") Najlepszy album roku festiwalu "Rock - Koronacja"
1999 N.R.M. - "Akustycznyja kancerty kanczatku XX stagoddzia" ("Akustyczne koncerty końca XX wieku") (live)
2000 N.R.M. - "Try czarapahy" ("Trzy żółwie"). Najlepszy album 1999 roku. Główna nagroda na "Rock Koronacji"
2002 N.R.M. - "Dom Kultury". Najlepszy album 2001 roku. Główna nagroda na "Rock Koronacji"
1998 KRIWI - "Za tumanam" ("Za mgłą"). Nominacja na najlepszy album
2000 KRIWI - "Ludziam" ("Dla ludzi") (live). Główna nagroda na "Rock Koronacji"
2002 KRIWI - "Minsk-Berlin"
1998 "Alekcej A.Szedźko - Ja budu żdat" ("Aleksy A. Szedźko - Będę czekał"). Nominacja na najlepszy album
1998 "Narodny Albom" ("Album ludowy") - wspólny projekt. Najlepszy projekt muzyczny roku festiwalu "Rock Koronacja".
2000 "Światy wieczar 2000" ("Święty Wieczór 2000") - wspólny projekt. Najlepszy projekt muzyczny roku festiwalu "Rock Koronacja".
2000 "Ja naradziusia tut" ("Urodziłem się tutaj") - wspólny projekt. Główna nagroda na "Rock Koronacji".
2003 "Harackija - Sini Apelsin" ("Miastowi - Niebieska Pomarańcza")
2003 "GARADzKIJA - Nielegal"
Liczne udziały we wspólnych projektach oraz muzycznych składankach.

Trasy koncertowe:
Aktywnie koncertował w ciągu ostatnich 13 lat. Grał w: Niemczech, Luksemburgu, Danii, Francji, Polsce, Ukrainie, Rosji, Estonii, Łotwie, Białorusi - gdzie się tylko da i gdzie się nie da.

W 1999 roku otrzymał tytuł artysty roku.

Kontakt:
E-mail: petepaff@tut.by

 

zoomLitwa Pievos Zespół powstał w roku 1996. Kojarzono go głównie z poezją śpiewaną, jako że liderka, Virginija, łączyła muzykę ze swoją poetycką pasją. W jej utworach fragmenty wierszy przeplatały się z improwizacjami na flecie oraz dźwiękami gitary, skrzypiec i perkusji. Grupa występowała przez trzy lata, sporo koncertując w różnych miastach na Litwie, w tym także na drugiej edycji festiwalu MJR w 1997 roku. Owocem pierwszego etapu ich działalności był album "Pasilikus su vietatve" (Pozostawiony samotności), wydany na kasetach przez Dangus/Nova96.

Po wydaniu albumu zespół właściwie przestał istnieć. Virginija nadal samodzielnie grała i komponowała, występując przy okazji różnych imprez kulturalnych. Na jednej z nich poznała Kostasa, obecnego gitarzystę PIEVOS. Rezultatem ich spotkania było odrodzenie się zespołu w nowym składzie w 2003 roku. PIEVOS zachowuje swoje wyjątkowe brzmienie, teraz wzbogacając je też elementami folku. Obecnie zespół komponuje i nagrywa utwory na nową płytę..

Skład zespołu:
Virga (wokal, gitara),
Kostas (gitara),
Aringas (skrzypce),
Rasa (akordeon),
Augustas (perkusja)
Andrius (bas).

Kontakt:
Tel. +370 650 55152
E-mail: info@pievos.lt

www.pievos.lt (w przygotowaniu) MP3

 

Ukraina Propała Hramota Ci ludzie spotkali się i grają razem dzięki temu, że istniały lub istnieją takie trzy grupy: "Wowczi Jahody", "Chmeli suneli", "Oczeretianyj kit". W muzyce zespołu (a także i w słowach) zawsze widać dążenie do piękna melodii, prawdziwości przekazu i harmonii. Dlatego jeśli radość - to radość, a jeśli smutek - to smutek! Styl zespołu odpowiada rozumieniu folkloru przez zwykłego mieszkańca miasta.

Jasne, że od powstania grupy (w 1998 r.), nie upłynęło wiele wody, ale zespół otrzymał sporo nagród i dyplomów. Czerwone ruty, srebrne podkowy...

Skład:
Pawlik Neczytajło - śpiew, lira, słowa, muzyka i jeszcze coś,
Sierioża Butć - gitara, bas, muzyka,
Sasza feeteel - gitara, bas, muzyka, słowa,
Ołeszka Job - rytm, słowa, styl, dziewczyny, syn dowódcy czołgu, który zawsze zjawia się przy dźwiękach fanfar,
Kostik Busz - rytm, strojenie, pracowitość,
Sierioża Tapor - akordeon, w perspektywie trąba

MP3 MP3

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz