www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
strona główna
A B C D E F G H I J K L Ł M  
Newsletter
  


Kapela ze Wsi Warszawa
Kroke
Orkiestra św. Mikołaja
Trebunie-Tutki
Kwartet Jorgi
Kapela Brodów
Zespół Polski
Carrantuohill


prof.Jan Adamowski
Maria Baliszewska
prof. Jerzy Bartmiński
Małgorzata Jędruch
Agnieszka Matecka
Tomasz Janas
Wojciech Ossowski


Pierwszy i drugi byt folkloru - prof. Anna Czekanowska
"Folklor i folkloryzm wczoraj, dziś i jutro"
- prof. Jan Stęszewski

"Sacrum w kulturze ludowej" - prof. Józef Styk
"Muzyka ludowa a twórczość kompozytorów" - prof. Piotr Dahlig
"Folkloryzm nauk
o kulturze ludowej"
- prof. Piotr Kowalski

Czy trzeba podnosić ludowe do ludzkości?"
- Andrzej "Ibis" Wróblewski

"Folk w Polsce - próba prezentacji" - Tomasz Janas
"Powrót do korzeni
a moda" - Magdalena Sztandara

"Co to jest muzyka folkowa?" - Marcin Skrzypek
Między muzyką wsi
a folkiem - Marcin Skrzypek

Folk jest podłużny - Marcin Skrzypek
"Imiona folku" - Ewa Wróbel
"Oblicza folkloryzmu we współczesnej kulturze - prolegomena" - Tomasz Rokosz
"Od zina do profesjonalnego magazynu. Historia Pisma Folkowego Gadki z Chatki"
- Maciej Łata


wkrótce więcej...

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯

 

W 1996 roku, w trzy lata po angielskim, ukazało się polskie wydanie Guinnesowskiej "Encyklopedii Muzyki Popularnej. Folk". Zasięgiem obejmowała ona krąg kultury anglosaskiej. Okazało się wówczas wyraźnie, że w kraju bardzo brakuje wydawnictwa poświęconego zjawisku polskiej muzyki inspirowanej folklorem. Stworzenia takiego leksykonu podjął się dziennikarz radiowej Trójki, Wojciech Ossowski. Jego książka nie ukazała się drukiem, za to na podstawie zebranych materiałów powstały strony internetowe. (...) hasła miały stać się Encyklopedią "Folk w Polsce". W trakcie pracy, okazało się jednak, że wiele informacji nad wyraz ciężko jest zdobyć. Zespoły rozpadły się, artyści wyjechali, po wielu słuch zaginął. W poprzednich dekadach, radosne folkowe granie było sposobem na życie, filozofią i niewielu miało poczucie uczestniczenia w historii. W pamięci mieszają się daty, nazwiska, twarze. Nierówny bój z tematem zakończyłem w 2000 roku (...) - pisał Ossowski we wstępie otwierającym istniejące dziś strony internetowe.

Redakcja "Gadek" wyszła z inicjatywą opracowywania i publikowania w odcinkach "Encyklopedii polskiego folku", od nazwiska jej twórcy nazwanej tu "Ossowerem". Encyklopedia drukowana w "Gadkach" jest zawężona tematycznie, nie ze względu na brak miejsca, czy trudności ze zdobyciem materiałów, ale w celu uściślenia gatunku i obszaru zainteresowań wydawnictwa. Znajdą się więc w niej sylwetki muzyków i zespołów, osób znaczących dla ruchu folkowego, najważniejsze wydarzenia, jak festiwale czy warsztaty.

Czego nie będzie? Haseł dotyczących nurtów muzycznych z folkiem związanych, które stanowią odmienną, możliwą do wyodrębnienia całość, a więc szant, reggae, country, muzyki ludowej i muzyków ją tworzących, zespołów folklorystycznych, folkowych grup zagranicznych, które do Polski jedynie zawitały.

Dotychczas, oprócz Wojciecha Ossowskiego, nad "Ossowerem" pracowała Edyta Szajnóg, i Vlepkarz Ziutek - uzupełniający je o nowe hasła. Redaktorem drukowanej wersji Gadkowej jest Agnieszka Matecka, osoba współtworząca nurt folkowy w Polsce, choćby poprzez organizowanie od 1991 roku jednego z najstarszych festiwali, "Mikołajków Folkowych".

Wydanie internetowe Encyklopedii będzie ukazywać się stopniowo, z dwumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do wersji "papierowej" Zawierać będzie jednak więcej fotografii, pliki dźwiękowe, możliwość bezpośredniego dotarcia do stron internetowych poszczególnych wykonawców i imprez, linki do tekstów uzupełniających i co najważniejsze będzie na bieżąco aktualizowana, podczas gdy jej drukowany odpowiednik będzie czekał na suplement.

Redakcja

NASZE PATRONATY:

www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/encyklopedia do góry
wstecz