www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Donis (LT) Drewo (UA)

 

zoomLitwa Donis to znany litewski projekt muzyczny z kręgu neofolk/ambient/experimental, którego centralną osią jest multi-instrumentalista Donatas Bielkauskas. Pisząc i grając muzykę wykorzystuje on autentyczne i uwspółcześnione ludowe instrumenty litewskie, jak również instrumenty elektroniczne, a także zaprasza do współpracy muzyków sesyjnych. Projekt jest znany z pełnego, subtelnego i dojrzałego brzmienia, w którym nowoczesna muzyka łączy się z akcentami bałtyckimi.

Debiutancki album "Deinana" wydany w 1998 w formie kasety poprzedzał płytę CD "Baltos Juodos Klajos" ("Biało- czarne wędrówki", Dangus prod. 2002), potem wydany został znany album "Svilpiai" ("Gwizdki", 2003), następnie wspólny projekt DONISA i KULGRINDY "Sotvaras" (Dangus prod.) i krążek ambient "Vacuum" ("Próżnia", 2004). W 2005, Dangus prod. zamierza wydać najnowszy album post-folkowy "Bite Lingo", nagrany wraz z obdarzoną wspaniałym głosem wokalistką Rasa Serrą i zespołem folklorystycznym z Kłajpedy KURSIU AINIAI. Od roku 1994 DONIS współpracuje z rozmaitymi zespołami: Wejdas, Notanga, Kulgrinda, itp.

Ostatnio Donatas interesuje się muzyką elektroniczną i eksperymentalną.

Kontakt:
E-mail: istic@yahoo.com

www.omnitel.net/donis www.dangus.net/wejdas

 

zoomUkraina Drewo Grupa badaczy i wykonawców ukraińskiej muzyki ludowej. Istnieje od 1979 roku (pod nazwą Drewo od 1988) pod kierunkiem muzykologa J. Jefremowa. Dzięki swej działalności zespół zainicjował nowy trend w muzycznej kulturze Ukrainy, demonstrując światu tradycyjną muzykę wsi jako coś cennego i istniejącego samodzielnie, bez potrzeby jakiejkolwiek obróbki.

Członkowie zespołu to przeważnie studenci, absolwenci i wykładowcy kijowskiego konserwatorium, którzy jako pierwsi na Ukrainie za cel obrali sobie poznanie, przyswojenie i wierne odtwarzanie pieśni ludu, z zachowaniem ich cech stylistycznych.

Podstawową bazę naukową i źródła repertuaru Drewa stworzyły wyprawy i praca naukowo-badawcza J. Jefremowa, I. Kłymenko, S. Kopył, W. Ponomarenko, T. Sopiłky, O. Szewczuk (centralne i zachodnie Polesie, Połtawszczyzna, Sumszczyzna, wschodnie Podole). Zespołem kieruje ważna zasada, aby nie odtwarzać mechanicznie zdobytego podczas wypraw materiału. Pieśń w wykonaniu Drewa ma kilka wariantów, ale jest ciągle tą samą pieśnią. Jest to możliwe dzięki wypracowanym przez J. Jefremowa metodom tworzenia wariacji muzycznych, które bazują na prawach rządzących pieśnią w jej naturalnym środowisku. Dla działalności artystycznej Drewa charakterystyczne jest łączenie prawdy naukowej z własnym stylem wykonania, mistrzostwem wysokiej klasy, z improwizacją i pełnym emocji śpiewem.

Zespół jest autorem i wykonawcą przedstawienia muzycznego "Kamienne koło (FOpera)" (reż W. Troicki, premiera 09.2002.), które było wspólnym projektem Drewa i Centrum Sztuki Współczesnej "Dach".

Z doświadczenia Drewa czerpią również inne, młodsze zespoły, które powstały w Kijowie, Kirowogradzie, Lwowie, Sumach, Charkowie, Chmielnickim. Pod bezpośrednim wpływem Drewa w Polsce w latach 90. rozpoczął się ruch folkowy.

Członkowie grupy w krajach Europy prowadzą warsztaty śpiewu, Drewo jest stałym partnerem w projektach międzynarodowych, uczestnikiem konferencji naukowych, audycji radiowych i telewizyjnych, festiwali, koncertów (Belgia, Gruzja, Łotwa, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Uzbekistan, Francja).

Najważniejsze wydawnictwa:
Musiques Traditionnelles d'Ukraine - Silex, Paryż, 1995;
Drewo: pieśni z Ukrainy - Koka, Warszawa, 1998, 2001;
Raj rozkwitł. Motywy chrześcijańskie w folklorze Ukrainy - Grupa "Drewo", Kijów, 2001;
Opromienione dźwięki, Symfokar, Kijów, 2001.

MP3

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz