www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Karpatiyany (UA) Kriwi (BY) Roman Kumłyk (UA) Kulgrinda (LT)

 

zoomUkraina Karpatiyany Historia grupy KARPATIYANY zaczęła się wiosną 2003 roku w Kijowie. Odbywał się wówczas międzynarodowy festiwal world music, na którym Walerij Hljadunec, Taras Kompaniczenko i Jurij Fedynskij występowali oddzielnie, ale na tej samej scenie. Trzej muzycy specjalizujący się w etnomuzykologii ukraińskiej i autentycznym wykonywaniu ukraińskiej muzyki ludowej, zdecydowali się wówczas połączyć swoje siły we wspólnej sprawie promowania ukraińskiej kultury muzycznej na całym świecie.

Muzyka zespołu KARPATIANY jest oparta na nagraniach zgromadzonych na wyprawach terenowych do odległych wiosek z całej Ukrainy. Cześć materiału została zebrana przez członków zespołu, cześć przez ich kolegów po fachu. Z tych nagrań zespół tworzy swój repertuar, zachowując najbardziej integralne elementy wykonania i konstrukcji pieśni ludowych.
Muzycy dążą do perfekcyjnego opanowania rdzennych technik wokalnych i instrumentalnych. Unikają czerpania elementów z obcych kultur muzycznych takich jak klasyka zachodnia czy z popularnych stylów propagowanych przez zachodnią kulturę komercyjną. Zespół próbuje jednak włączać do swojej muzyki wiele współczesnych, innowacyjnych technologii, takich jak muzyka elektroniczna, współczesne instrumenty - np. zestaw perkusyjny, instrumenty elektryczne, a także najnowsze koncepcje aranżacyjne.

Kontakt:
E-mail: olexa2000@ukr.net

www.karpatiyany.in.net.ua MP3 MP3 MP3

 

zoomBialorus Kriwi Zespół pochodzi z Bialorusi, ale swych korzeni szuka o wiele dalej. "Kriwi" to nazwa starożytnego plemienia, które przed tysiącami lat przybyło z Indii na tereny obecnej Białorusi. Ślady ich unikalnej kultury przetrwały w niektórych regionach kraju do dziś. W języku tego plemienia "kriwi" oznacza źródło lub bukłak z wodą.

Podobnie jak nazwa zespołu, również jego muzyka jest wieloznaczna i tajemnicza. Członkowie grupy swój styl opisują z angielska jako "Authentic? World? Folk? Experiment?". Rzeczywiście, wszystkie te elementy można znaleźć w ich muzyce, która łączy charakterystyczny białoruski śpiew "na gardle" z brzmieniem instrumentów tradycyjnych (liry korbowej, kozy, fujarki, smyka, trąby, bębnów) i nowoczesnych (gitary, keyboardów, samplerów). Efekt jest próbą nawiązania dialogu pomiędzy mistyką ludową i nowoczesną.

Zespół powstał w 1996 r. Jest kolejną "emanacją" białoruskiego folku, zjawiska niezwykle ciekawego, ponieważ w jego obrębie dochodzi do szczególnie intensywnych interakcji pomiędzy wartościami kultury Zachodu a poszukiwaniami własnej tożsamości w oparciu o autentyczne, zachowane jeszcze w dużej mierze bogactwo rodzimego folkloru.

Kontakt:
E-mail: kriwi@belpunkt.de

www.belpunkt.de/kriwi MP3

 

zoomUkraina Roman Kumłyk Samouk, wirtuoz instrumentów karpackich (przede wszystkim skrzypiec, ale perfekcyjnie opanował też huculskie instrumenty dęte: dwojnica, sopilka, telenka, dudy), tancerz. Jest nauczycielem muzyki w Ognisku muzycznym w Werchowynie. Prowadzi również lekcje indywidualne. Ma wszystkie zalety doskonałego animatora, potrafi przekazać swą wiedzę dużej liczbie osób np. podczas warsztatów tanców huculskich, czy na poczekaniu stworzyć kapelę karpacką. Założył i kieruje zespołem "Czeremosz", z którym koncertuje w kraju i za granicą. Wydał płyte "Czeremosz" (2001). Uczestniczy też w żywej tradycji huculskiej jako muzyk weselny. Jest "kopalnią wiedzy" o kulturze Hucułów, w swoim domu zgromadził wiele eksponatów ludowej sztuki huculskiej i założył prywatne muzeum. Współpracował z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", Filharmonią Warszawską i Lubelską, zespołem "Werchowyna", "Orkiestrą św. Mikołaja". Zob. Czeremosz.

Kontakt:
Roman Kumłyk,
Franka 285-280 Werchowyna,
Ukraina
tel. +380/3432/217-44

 

zoomLitwa Kulgrinda Kulgrinda oznacza tajemniczą brukowaną drogę pod wodą, prowadzącą do zamku poprzez bagna i jeziora. Kulgrinda jest także ścieżką inicjacji. Zespół rytualnego folkloru Kulgrinda rozpoczął działalność w 1990r., w czasie, kiedy Litwa przechodziła swe odrodzenie. Dziś trudno wyobrazić sobie cały odżywający ruch oparty na wierzeniach Bałtów bez tej grupy.

Zespół wykonuje rytualny folklor bałtycki i jedyne w swoim rodzaju magiczne sutartines. Melodie te pochodzą z najstarszych czasów narodu litewskiego. Pieśni z akompaniamentem bębnów, kobz, skrzypiec i innych instrumentów towarzyszą modlitwom do prastarych bogów i tańcom. Kulgrinda, prowadzona przez pogańskiego kapłana Janasa i kapłankę Iniję, jest regularnie zapraszana na najważniejsze wydarzenia na całym świecie by przedstawiać etniczne tradycje bałtyckie. Grupa ma dość nowoczesne podejście do folkloru: zachowując stare tradycje, dostosowuje je do obecnych czasów. Poprzez charakterystyczny, oryginalny dźwięk i młodzieńczy entuzjazm, ale także zachowywanie autentyzmu ludowej pieśni, zespół potrafi zaprezentować folklor publiczności w bardzo różnym wieku.

Zgodnie ze zwyczajami bałtyckimi, Kulgrinda wykonuje również rytuały związane z weselem, inicjacją, uroczystościami rodzinnymi i zmianami pór roku. Rytuały te mają zazwyczaj miejsce przy ołtarzu na kopcu Giedymina w Wilnie, ołtarzu Lizdeika w parku Verkiai, Kernave, innych wzgórzach fortyfikacyjnych, kopcach, świętych miejscach pod gołym niebem i pod dachem. Kulgrinda jest także zapraszana na obchody narodowe, oficjalne gale i uroczystości w różnych miastach.

Ostatnio zespół nagrał i wydał albumy: "Ugnies Apeigos" (2002), "Perkuno Giesmes" (2003) i razem z Donisem zrealizował projekt "Sotvaras" (2004). W tym roku wydano nowy, długo dopracowywany CD "Prusu giesmes".

Kontakt:
A.Vivulskio 27-4
Vilnius 2009
Lietuva
Inija ir Jonas Trinkunai
Tel. +370-6-1334383
Tel. i fax. +370-5-2162966
E-mail: trinkunas@romuva.lt

www.romuva.lt/kulgrinda CLIP

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz