Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" - wydawane jest przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego

To jedyny w Polsce magazyn poświecony muzyce współczesnej inspirowanej folklorem. Czasopismo powstało w maju 1996 roku, jest dwumiesięcznikiem, posiada zasięg ogólnopolski. Jego celem jest przybliżanie czytelnikom problematyki kultury tradycyjnej, a w szczególności folkloru muzycznego i całego kontekstu kulturowego mu towarzyszącego oraz współczesnych zjawisk z nim związanych; jak również dokumentacja działań ruchu folkowego, informacja o bieżących wydarzeniach, edukacja, integracja środowiska związanego z polską sceną muzyki tradycyjnej.

Nacisk merytoryczny stawiany jest na wielostronność oraz interdyscyplinarność, taki bowiem charakter pisma umożliwia w efekcie przekrojową prezentację nie tylko muzyki, ale także całej kultury i sztuki tradycyjnej oraz współczesnej inspirowanej folklorem. Zakres tematyczny pisma obejmuje też pokrewne ruchowi folkowemu zjawiska, takie jak współczesny ruch rycerski, ekologia, szeroko pojmowana turystyka mająca na celu odkrywanie lokalnych tradycji i własnych korzeni, pozamuzyczne dziedziny sztuki inspirowane kulturą tradycyjną - plastyka, film, teatr. Na "Gadki z Chatki" składają się min.: wywiady, artykuły, felietony, informacje o wydarzeniach, relacje, recenzje wydawnictw płytowych i książkowych oraz ukazująca się w odcinkach jedyna w naszym kraju Encyklopedia Polskiego Folku.

Internetowe wydanie pisma zawiera min. multimedialną wersję Encyklopedii Polskiego Folku oraz prezentację nurtu folkowego w krajach Europy Wschodniej.

Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" współfinansowane jest min. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Lublin, Województwo Lubelskie, Fundację J&S Pro Bono Poloniae, Fundację Otwarty Kod Kultury, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Historia Pisma Folkowego "Gadki z Chatki"
Newsletter


NASZE PATRONATY:

Get Adobe Flash player

Wirtualne GęśleRodaki, Żeszczynka, 19 września 2010 r.


Dyle k/Biłgoraja, 25 czerwca 2010 r.


Krotoszyn, 6-7 sierpnia 2010 r.


Ostróda, 18-20 czerwca 2010 r.


Muzeum Etnograficznym w Toruniu, 26-28 listopada 2010 r.


Gdynia, 23-25 lipca 2010 r.


Wrocław, 20 czerwca 2010 r.
Festiwal Sztuk Krasnych
Krasnystaw, 27 maja 2010 r.5. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Mikolajki Folkowe 2007

Wirtualne Gesle 2009


O tej płycie możemy powiedzieć tylko tyle, że jest to nasza NOWA MUZYKA. I z ulgą przyznajemy, że po raz pierwszy, przedstawiając premierowe nagrania, nie czujemy potrzeby dodać nic więcej. Oto dziesiąty album w naszej dyskografii, NOWA MUZYKA. - Mikołaje"Projekt jest laureatem Konkursu Grantowego "Henkel - zielone granty" 2008/2009 organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Grant ufundowała spółka Henkel Polska. Więcej na temat Konkursu: www.naszaziemia.pl/konkurs_grantowy".
Sprzatanie Swiata  Fundacja Nasza Ziemia